Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.
IFK STRÖMSUND
FRIIDROTT

Resultat Dunderkastet 2019-07-06
2019-07-16 08:24

Resultat Dunderkastet 2019-07-06

Arrangör: IFK Strömsund
Plats: Strömsvallen
Tävlingsledare: Jörgen Eriksson

 

      F17 Spjut (500 g)
1    Felicia Wiberg Eriksson -02                           IFK Strömsund                                            20,58

      F17 Kula (3,0 kg)
1    Felicia Wiberg Eriksson -02                           IFK Strömsund                                              8,30

      F17 Diskus (1,0 kg)
1    Felicia Wiberg Eriksson -02                           IFK Strömsund                                            35,01

      F17 Slägga (3,0 kg)
1    Felicia Wiberg Eriksson -02                           IFK Strömsund                                            36,93

      F19 Kula (4,0 kg)
1    Isabelle Wiberg Eriksson                                IFK Strömsund                                              6,89

      F19 Slägga (4,0 kg)
1    Isabelle Wiberg Eriksson                                IFK Strömsund                                            42,62

      P13 Diskus (750 g)
1    Joel Källén -06                                                  IFK Strömsund                                            17,67

      P13 Slägga (3,0 kg)
1    Joel Källén -06                                                  IFK Strömsund                                            17,93

      P17 Spjut (700 g)
1    Isac Alfonso Juselius -03                                IFK Umeå                                                     27,53

      P17 Kula (5,0 kg)
1    Isac Alfonso Juselius 03                                  IFK Umeå                                                       9,37

      P17 Diskus (1,5 kg)
1    Isac Alfonso Juselius -03                                IFK Umeå                                                     20,93

      P17 Slägga (5,0 kg)
1    Isac Alfonso Juselius -03                                IFK Umeå                                                     30,96

      P19 Spjut (800 g)
1    Albert Ottander -00                                        Estuna IF                                                     57,52
      M22 Diskus (2,0 kg)
1    Lukas Hamrin -99                                            Timrå AIF Friidrott                                    47,92           

MS Slägga (7,26 kg)
1    Magnus Mårtensson -71                                IFK Strömsund                                            46,12

 

Tävlingarna genomfördes i mulet väder med en svag NV-vind och ett soligt humör!

 
Våra Sponsorer