Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.
IFK STRÖMSUND
FRIIDROTT

Resultat Dunderkastet 2018
2018-07-24 19:36

Resultat Dunderkastet 2018-07-21    

Arrangör: IFK Strömsund
Plats: Strömsvallen
Tävlingsledare: Jörgen Eriksson

 

      F15 Spjut (500 g)
1    Emelie Wikström -04                                  Marieby GIF                                             20,00

      F15 Kula (3,0 kg)
1    Emelie Wikström -04                                  Marieby GIF                                               7,96

      F15 Diskus (0,75 kg)
1    Emelie Wikström -04                                  Marieby GIF                                             19,37

      F15 Slägga (3,0 kg)
1    Emelie Wikström -04                                  Marieby GIF                                             31,07

      F17 Spjut (500 g)
1    Emma Vikström -01                                    Timrå AIF Friidrott                                 21,35
2    Elin Granlöf -02                                            Timrå AIF Friidrott                                 21,08
3    Yanna Sundlöf -02                                       Timrå AIF Friidrott                                 14,45

      F17 Kula (3,0 kg)
1    Anna Östergren -02                                    VIF Gute Friidrott                                     8,83
2    Elin Granlöf -02                                            Timrå AIF Friidrott                                   6,55

      F17 Diskus (1,0 kg)
1    Felicia Wiberg Eriksson -02                       IFK Strömsund                                        28,59
2    Elin Granlöf -02                                            Timrå AIF Friidrott                                 23,22
3    Anna Östergren -02                                    VIF Gute Friidrott                                   19,79
4    Emma Vikström -01                                    Timrå AIF Friidrott                                 17,86
5    Yanna Sundlöf -02                                       Timrå AIF Friidrott                                 16,73

      F17 Slägga (3,0 kg)
1    Isabelle Wiberg Eriksson -01                    IFK Strömsund                                        42,17
2    Emma Vikström -01                                    Timrå AIF Friidrott                                 41,37
3    Elin Granlöf -02                                            Timrå AIF Friidrott                                 37,99
4    Moa Backlund -01                                       Marieby GIF                                             36,08
5    Yanna Sundlöf -02                                       Timrå AIF Friidrott                                 35,43
6    Felicia Wiberg Eriksson -02                       IFK Strömsund                                        28,07

      F19 Kula (4,0 kg)
1    Elin Backlund -99                                        Marieby GIF                                             12,09

      F19 Slägga (4,0 kg)
1    Ida Forss -99                                                Marieby GIF                                             41,10

      KS Kula (4,0 kg)
1    Elin Backlund -99                                        Marieby GIF                                             12,26
2    Linnéa Jönsson -95                                     Upsala IF Friidrott                                  11,97

      KS Diskus (1,0 kg)
1    Amanda Nordin -97                                    Skellefteå AIK Friidrott                           39,21
2    Veronica Karlsson -80                                 IFK Strömsund                                        37,81
3    Linnéa Jönsson -95                                      Upsala IF Friidrott                                  34,45

      KS Slägga (4,0 kg)
1    Linnéa Jönsson -95                                      Upsala IF Friidrott                                  55,18

      P15 Spjut (600 g)
1    Adam Kraft -03                                             Östersunds GIF                                       37,82

2    Taha Amiri -03                                              IFK Strömsund                                        26,33

      P15 Kula (4,0 kg) 
1    Adam Kraft -03                                              Östersunds GIF                                      13,09
2    Arvid Hedin -03                                             Östersunds GIF                                       10,81

      P15 Diskus (1,0 kg)
1    Arvid Hedin -03                                             Östersunds GIF                                      31,86

      P17 Spjut (700 g)
1    Erik Nordin -02                                              Timrå AIF Friidrott                                 34,03

      P17 Kula (5,0 kg)
1    Erik Nordin -02                                              Timrå AIF Friidrott                                   9,42

      P17 Diskus (1,5 kg)
1    Erik Nordin -02                                              Timrå AIF Friidrott                                 29,49

      P17 Slägga (5,0 kg)
1    Rasmus Hellberg -01                                    Piteå IF                                                    51,06
2    Erik Nordin -02                                              Timrå AIF Friidrott                                 40,62

      P19 Diskus (1,75 kg)
1    Lukas Hamrin -99                                         Timrå AIF Friidrott                                 43,02

      MS Kula (7,26 kg)
1    William Ullberg -96                                      IFK Umeå                                                  14,95
2    Tor Lindberg -95                                          IFK Umeå                                                  12,99

 

      MS Diskus (2,0 kg)
1    Tor Lindberg -95                                          IFK Umeå                                                  48,37 (PB)
2    Fredrik Gerdsdorf -96                                 Timrå AIF Friidrott                                   43,97
3    William Ullberg -96                                      IFK Umeå                                                  39,70

      MS Slägga (7,26 kg) 
1    Mattias Lindberg -90                                   Skellefteå AIK Friidrott                           67,90
2    Anton Andersson -96                                  Turebergs FK                                           60,56 (SB)
3    Fredrik Gerdsdorf -96                                 Timrå AIF Friidrott                                   45,62

 

Tävlingarna genomfördes under soliga förhållanden med en svag SO-vind och ett mycket glatt humör!

 

 

 



 
Våra Sponsorer